• Warsztaty profilaktyczne

          • W dniach 13.03.2023 r. i 20.03.2023 r. uczniowie klasy I uczestniczyli w warsztatach WCZESNEJ PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ - program oparty jest na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak „Cukierki’’

             

            Realizatorzy programu: Agnieszka Biłos-Łacny i pedagog Jadwiga Janiczak

             

            W ramach zajęć uczniom zostały przybliżone podstawowe informacje na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych. Ponadto celem warsztatów było kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi, nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych oraz  rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego, technicznego jak i innych osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły.

            Uczniowie dzięki warsztatom i czynnego w nim uczestnictwa, potrafią umiejętnie zauważać i nazywać uczucia własne i innych ludzi, rozwinęli umiejętność samodzielnego i twórczego myślenia, wzmocnili pozytywny obraz samego siebie i samooceny a także nauczyli się współpracy jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym.

          • Dzień Osób z Zespołem Downa

          • Nie przypadkowo ten dzień przypada właśnie 21 marca. Symbolika tego dnia bierze się właśnie z trisomii 21 pary chromosomów. Osoby z Zespołem Downa to nie osoby chore lecz posiadające zespół pewnych cech, powodowanych właśnie obecnością dodatkowego chromosomu w 21 parze. Ta dodatkowa informacja genetyczna decyduje o wykształceniu się zestawu cech wyróżniających ich na tle innych osób.

            Od roku 2005 Organizacja Narodów Zjednoczonych objęła patronatem ten dzień aby na całym świecie solidaryzować się z osobami z Zespołem Downa zakładając w tym dniu kolorowe skarpetki - nie do pary.

            Nasza szkoła także pokazała w ten sposób wsparcie dla osób z Zespołem Downa. Ponadto dla wszystkich uczniów naszej szkoły odbyły się prelekcje. Gesty mają ogromne znaczenie ale celem nadrzędnym takiej akcji jest szerzenie rzetelnych informacji, obalanie mitów i wzbudzanie empatii do kolegów i koleżanek na całym świecie dotkniętych Zespołem Downa.

            Joanna Łysek

          • Powitanie wiosny w Przedszkolu

          • Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny upłynął w naszym przedszkolu bardzo radośnie.
            Z samego rana zawitała do nas piękna, kwiecista Pani Wiosna, rozsyłając ciepłe, niczym promienie słoneczne uśmiechy. Tego dnia nasi milusińscy „gotowali” aromatyczną marcową zupę wg przepisu zawartego w wierszu „Pan Marzec” autorstwa Wandy Chotomskiej, w asyście kucharki-marzanny, którą otrzymaliśmy od Pani Kamili – instruktorki Gminnego Centrum Kultury w Kłaju (dziękujemy!). Zakodowaliśmy również drogę wokół wiosennych kwiatów Ozobotowi, improwizowaliśmy ruchem utwór muzyczny „Lot trzmiela” z wykorzystaniem kolorowych wstążek, a także wykonaliśmy portret Pani Wiosny. W kolejne dni, gdy pogoda pozwoliła już na wiosenny spacer, wcieliliśmy się w rolę wiosennych detektywów poszukujących oznak wiosny. Pamiętaliśmy również, iż 21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Na znak solidarności, założyliśmy skarpetki nie do pary, ale przede wszystkim próbowaliśmy zrozumieć istotę tego Dnia, słuchając bajki o skarpetce Fredzi.

            Witaj wiosno!!!

             

            Justyna Trzaskalska

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • Oj działo się, działo! 

            Jak co roku SU zaprosił całą społeczność uczniowską do świętowania  Pierwszego Dnia Wiosny poprzez założenie w tym dniu kolorowego stroju. Mimo, że pogoda nie rozpieszczała od samego rana to Pani Wiosna o nas nie zapomniała. Zawitała w nasze szkolne progi aby zaprosić do wspólnej zabawy. Rozdała każdej klasie zadania do wykonania. Musieliśmy odszukać na terenie szkoły jej kwiatki, które zgubiła po drodze. Po odnalezieniu kompletu kwiatów uczniowie musieli jeszcze rozwiązać krzyżówkę dotyczącą wiosny aby w końcu zasłużyć na słodką nagrodę. Dobry humor towarzyszył nam wszystkim a zadowolone buzie rekompensowały kapryśną pogodę.

            Joanna Łysek

          • Klasowy konkurs na wiosenne logo w klasie 2

          • 20 marca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu klasowego na  wiosenne logo, które przyozdobi klasę na sezon wiosenny. Drugoklasiści stworzyli prawdziwe arcydzieła. Wybór był bardzo trudny, a po burzliwych obradach jury wybralo 3 zwycięskie prace.

            Gratulujemy Jasiowi Noskowi, którego logo zajęło 1 miejsce, Madzi Goryczce (2 miejsce), Emilce Kobylarz (3 miejsce), a także pozostałym uczestnikom. 

            Anna Fortuna

          • Dzień Otwarty w naszym przedszkolu

          • 14 marca 2023 roku w naszym przedszkolu odbył się DZIEŃ OTWARTY. Do przedszkola przybyły dzieci wraz z rodzicami, które od 1 września będą prawdziwymi przedszkolakami. Wszystkich przybyłych gości przywitała pani dyrektor Iwona Marzec oraz wychowawczyni najmłodszej grupy Katarzyna Korbut, która przybliżyła rodzicom organizację pracy i funkcjonowanie placówki. Dla miłych gości przewidziano wiele atrakcji. Dzieci wraz z rodzicami miały możliwość zwiedzenia przedszkola, uczestnictwa w zabawach muzyczno – ruchowych z wykorzystaniem chusty animacyjnej, zabawach na ,,Magicznym Dywanie” oraz krótkich zajęciach edukacyjnych. Później nastąpiła najmilsza część dla dzieci – możliwość pobawienia się zabawkami. Chłopcy konstruowali z klocków budowle, jeździli samochodami. Dziewczynki bawiły się lalkami, wózkami, przyrządzały smaczne dania w przedszkolnej kolorowej kuchni. Było wiele radości i śmiechu a na zakończenie drobna niespodzianka. Bardzo dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia. Mamy nadzieję, że dla każdego z naszych gości – dzieci oraz ich rodziców był to mile spędzony czas.

            Katarzyna Korbut

          • Dzień Kobiet w naszej szkole

          • 8 marca po szkolnych korytarzach aż miło było spacerować. W tym dniu większość żeńskiej społeczności uczniowskiej prezentowała się w strojach złożonych z sukienek lub spódniczek. A z  okazji tego pięknego dnia SU przygotował dla każdej dziewczynki słodki upominek.

            Nie zabrakło również innych niespodzianek m.in chłopcy z klasy 5 przygotowali swoim koleżankom oraz wychowawczyniom „pyszną” niespodziankę. Zorganizowali „słodkie warsztaty” ozdabiania ciasteczkowych dłoni.

          • INFORMACJA

          • Dnia 14.03.2023r. w naszym przedszkolu będzie dzień otwarty od godz. 9:30 do 10:30.

            Serdecznie zapraszamy

          • Dzień Tosta

          • 25 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tosta. Tosty możemy przyrządzać na wiele sposobów i z różnymi dodatkami. Można je jeść na słodko, słono, w zależności na co mamy w danej chwili ochotę. W naszej szkole również obchodziliśmy ten „pyszny” dzień, który był przyrządzony przez uczniów z klas I-VII . Chrupiący i ciepły tost trafił do ust każdego ucznia.

            Było pysznie!

          • Gminny Konkurs Recytatorski

          • 23 lutego 2023 r. na sali widowiskowej Urzędu Gminy Kłaj odbył się Gminny Konkurs Recytatorski. Brali w nim udział reprezentanci szkół podstawowych  z Szarowa, Brzezia, Grodkowic, Kłaja i Targowiska. 

            Konkurs rozpoczęła pani Patrycja Winzer, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Targowisku, która przywitała wszystkich uczestników i przypomniała obowiązujące zasady.

            W skład komisji na etapie klas I- III wchodziły: pani Kamila Polak, Dyrektor Gminnej Biblioteki w Kłaju, pani Magdalena Godzic-El Hossein, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kłaju, pani Małgorzata Balik, Referat Kultury Sportu i Promocji. W kategorii klas IV- VIII prezentacje uczniów oceniały: pani Kamila Polak,  pani Małgorzata Balik  oraz nauczycielki z poszczególnych szkół, panie: Magdalena Wiercioch, Anna Kokoszko oraz Małgorzata Bolek. Po przesłuchaniu uczniów, nastąpiły obrady, w wyniku których przyznano nagrody i wyróżnienia. Uczennica z naszej szkoły odniosła duży sukces.

            W kategorii klas IV – VI szkoły podstawowej:

            I miejsce – Milena Augustyniak (Grodkowice)

            II miejsce – Amelia Kmiecik  (Szarów)

            III miejsce – Dominika Biernat (Targowisko)

            Wyróżnienie – Jan Kościółek  (Szarów)

            Nagrody i dyplomy uczestnikom wręczał Dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Szkół, Kazimierz Sroka.

            Laureaci, którzy zajęli pierwsze i drugie miejsce, wezmą udział w powiatowym etapie 68 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Wieliczce. 

            Anna Kokoszka 


             

          • Informacja

          • Klub Sportowy Szachownica serdecznie zaprasza na charytatywny turniej szachowy "Gramy dla Zosi i Rafała"

            Zosia i Rafał chorują na ciężką i przewlekłą chorobę autoimmunologiczną cukrzycę typu 1. Cel turnieju to zebranie możliwie jak największej ilości pieniędzy, aby pomóc rodzicom Zosi i Rafała zakupić niezbędny sprzęt, który pozwoli dzieciom normalnie funkcjonować.

            Zachęcamy każdego kto tylko zna zasady gry do wzięcia udziału w turnieju, zapowiada się świetna zabawa przy szachownicach! Oprócz szachów czekają inne atrakcje! Zapisy oraz dodatkowe informację na grafice promującej to wydarzenie.