• Wycieczka do Zamku w Nowym Wiśniczu

          • 10 listopada 2022 r. uczniowie klas IV-VIII wybrali się na wycieczkę do Nowego Wiśnicza. Celem zwiedzania był zamek Kmitów i Lubomirskich, jedno z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjalno-obronnej. Bardzo wiele informacji przekazała nam pani przewodnik , która wprowadziła nas w świat dawnego życia mieszkańców zamku. Przemierzaliśmy kolejne sale, podziwiając stare obrazy, gobeliny, meble, stroje. Zwiedzanie zamku zakończyliśmy na galerii widokowej skąd podziwialiśmy panoramę Nowego Wiśnicza. Następnie udaliśmy się na warsztaty alchemiczne, które zaczęły się od historycznej pogadanki połączonej m.in. z pokazem alchemicznego sprzętu i „wybuchowych” doświadczeń, odczytem tajnej wiadomości i zawiłej receptury alchemika oraz części praktycznej, podczas której uczniowie samodzielnie przeprowadzali eksperymenty. Zmęczeni ale ciekawi udaliśmy się do kolejnej atrakcji jakim było zwiedzanie wirtualne zamku poprzez Bastion VR.

            Edyta Rajska

          • Zachęcamy do przyłączenia się do akcji !

          • Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin.

            Głównym obszarem wsparcia jest:

            a) pomoc dla rodzinnej pieczy zastępczej

            b) pomoc dla instytucjonalnej pieczy zastępczej

            c) usamodzielnianej młodzieży z pieczy zastępczej

            d) programy dla rodzin zastępczych i adopcyjnych

            e) programy dla dzieci jak i dla osób z ich otoczenia

            f) lokalne programy w zakresie pomocy dziecku i rodzinie.

          • Szkoła do hymnu

          • Dnia 10 listopada 2022 nasi uczniowie wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji „Szkoła do Hymnu”. Jest to akcja ogłoszona przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, polegająca na odśpiewaniu hymnu państwowego w dzień poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości.

            Dokładnie o symbolicznej godzinie 11:11 uczniowie wraz z wychowawcami na sali gimnastycznej uroczyście odśpiewali hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Dzieci pamiętały tego dnia o uroczystym ubiorze, prawidłowej postawie podczas śpiewu. Udział w akcji jest jednym z wielu działań podejmowanym w naszej szkole, mającym na celu kształtowanie wśród wychowanków postawy patriotycznej oraz poczucia świadomości narodowej.

            Anna Kokoszka

          • GMINNY TURNIEJ PIĘKNEGO CZYTANIA

          • 08.11.2022r. po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią odbyła się kolejna edycja GMINNEGO TURNIEJU PIĘKNEGO CZYTANIA . Jak co roku zainteresowanie konkursem było duże. Do turniejowych zmagań stanęło 23 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych , kl. IV-VI oraz kl. VII, VIII .Po raz pierwszy gościliśmy uczestników w nowej hali sportowej. Uczniów i ich opiekunów przywitała pani dyrektor Iwona Marzec.

            Tradycyjnie w części pierwszej uczniowie przedstawili tekst przygotowany przez siebie. Część druga konkursu poległa na zmierzeniu się z tekstem przygotowanym przez organizatorów.

            Zarówno w części pierwszej jak i drugiej , oceniane były płynność czytania i dykcja oraz interpretacja tekstu literackiego. Jurry konkursowe w składzie pani Ewa Bułat ,pani Iwona Sobas , pani Monika Wolak i pani Anna Kokoszka , po „ burzliwych” obradach wyłoniło laureatów.

            W kategorii kl. IV-VI

            I m – Emilia Tomasik SP Kłaj

            II m – Antoni Szczepanek SP Szarów

            III m – Helena Moskwa SP Kłaj

            WYRÓŻNIENIE Nikodem Błażewicz SP Kłaj, Karolina Bartoszek SP Szarów, Milena Augustyniak SP Grodkowice oraz Konrad Bartoszek SP Szarów

            W kategorii kl. VII-VIII :

            I m – Amelia Kwapień SP Szarów

            II m – Marcin Bartoszek SP Szarów

            III m – Aneta Skiba SP Targowisko

            WYRÓŻNIENIE Nikodem Prochwicz SP Grodkowice, Barbara Leś SP Targowisko, Kinga Świętek SP Kłaj.

            Serdecznie dziękujemy pani dyrektor Iwonie Marzec za wsparcie i pomoc przy organizacji konkursu. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w turnieju a laureatów zapraszamy do zmagań w etapie powiatowym.

            Anna Kokoszka

             

          • Dzień Zdrowego Śniadania

          • Dnia 8 listopada uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną promującą zdrowe odżywianie, poznali wartości odżywcze wybranych produktów oraz ich wpływ na zdrowie. Przypomnieli sobie zasady higieny sporządzania i spożywania posiłków oraz co najważniejsze utrwalili nawyki zjadania śniadania jako pierwszego posiłku, dającego energię do pracy i wysiłku umysłowego.

            Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem i pomysłowością wykonali samodzielnie zdrowe, pyszne kanapki z wartościowych produktów, które przygotowali w domu z rodzicami.

            Spożywanie śniadania w tym dniu było dla wszystkich wielką radością i przyjemnością.


             

            Agnieszka Biłos-Łacny

            Aneta Kaczmarczyk-Dreczko

          • Dzień Postaci z Bajek

          • Wszystkie nasze marzenia mogą się ziścić,

            jeżeli tylko będziemy mieli odwagę by do nich dążyć” - Walt Disney

            4 listopada na korytarzach naszej szkoły, pojawiły się liczne księżniczki, książęta, superbohaterowie, wróżki, a nawet Pippi Langstrump! Nie, nie… to wcale nie casting do nowej hollywoodzkiej produkcji, ale Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, który zagościł w naszych murach!

            Choć kreatywności i autentyczności bajkowych strojów, mogliby nam pozazdrościć najlepsi projektanci mody, to nie tylko o stworzenie tego magicznego i niepowtarzalnego klimatu nam chodziło (mimo, że obfitość barw rzeczywiście zmieniła ponury listopad w pełen kolorów wenecki festiwal!).

            W tym dniu chcieliśmy podkreślić znaczenie marzeń i kreatywności, a mówiąc ściślej pokazać, że ich spełnienie jest na wyciągnięcie ręki. Tak samo, jak możemy niemalże wyczarować niesamowity kostium z drobiazgów, które nas otaczają i zmienić się w naszego idola, tak samo przy odrobinie wysiłku, samozaparcia i pracy, możemy stać się tym, kim chcemy i osiągnąć to, co sobie zamierzymy.

            Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to niesamowita okazja do zjednoczenia dorosłych i dzieci, starszych i młodszych. Dzień ten, to nie tylko miły akcent w szkolnym kalendarzu, ale okazja do rozmowy o marzeniach, dążeniu do ich spełnienia oraz pokazania wartości, jakie płyną właśnie z bajek.

            Mimo, że Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek przeszedł już do historii, to w naszej pamięci zostanie na długo, a my już zaczynamy tworzyć pomysły na ten przyszłoroczny festiwal wyobraźni! Bo kto z nas, nie chce mieć w życiu chociaż odrobiny magii?

            Jadwiga Janiczak

          • Gminne zawody w piłce nożnej

          • W zawodach wystartowała grupa męska i żeńska licząca po trzy drużyny kategorii męskiej zajęliśmy trzecie miejsce w kategorii żeńskiej drugie miejsce zawody odbyły się w szkole w Kłaju dnia 04.11.2022.

            Celem zawodów było wyłonienie najlepszych drużyn do zawodów Powiatowych w piłce nożnej

          • Wycieczka klasy 8 do kina

          • 26 października klasa 8 wybrała się do kina na film science fiction "Black Adam". Film opowiadał o tym jak prawie 5000 lat po otrzymaniu olbrzymich mocy starożytnych bogów – i prawie równoczesnym uwięzieniu - główny bohater zostaje uwolniony z ziemskiego grobowca, aby wymierzyć współczesnemu światu osobliwie pojmowaną sprawiedliwość.

            Joanna Łysek

          • Wolontariusze sprzątają zapomniane nagrobki

          • Wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Grodkowicach pod opieką nauczyciela wybrali się na Cmentarz w Łężkowicach. Uczniowie wyposażeni w niezbędny sprzęt z ochotą przystąpili do pracy i zaczęli wielkie porządki. Sprzątali zapomniane nagrobki, grabili liście również w alejkach między grobami.

            Następnie wolontariusze odwiedziili grób, w którym spoczywa kpr. pchor. Józef, Marian Wątorek, student UJ, były żołnierz III batalionu 5 pułku strzelców podhalańskich i oddali hołd poległym za ojczyznę, porządkując mogiłę i zapalając znicze.

            Dzięki tej akcji uczniowie nauczyli się szacunku dla tradycji i poszanowania miejsca pamięci o naszych zmarłych. Ponadto była to lekcja odpowiedniego zachowywania się w miejscach pamięci narodowej oraz publicznych.

             

            Wolontariusze SP w Grodkowicach

          • Informacja

          • Zachęcamy do zapoznania się z komunikatem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieliczce oraz ulotką dot. występowania pedikulozy (wszawicy) w szkołach i przedszkolach.

          • Dzień origami

          • 24 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Origami. Uczniowie podczas lekcji matematyki wykorzystywali elementy japońskiej sztuki składania papieru (origami) do złożenia motyla. Ta technika plastyczna wymaga niezwykłej staranności, precyzji i cierpliwości.

            Efekty końcowe zachwyciły wszystkich.

            Joanna Łysek

          • Dzień Patrona Szkoły

          • Szkoła jest miejscem, w którym wspólnie spędzony czas jednoczy wszystkich uczniów. Szkoła to również tradycje i obrzędowość, poczucie wspólnoty. A dzieje się tak między innymi za przyczyną obchodzonych przez społeczność uczniowską uroczystości. Jedną z nich jest Dzień Patrona. Patron szkoły to osoba, której życie i działalność służą pokoleniom. To autorytet reprezentujący treści i wartości bliskie dzieciom i młodzieży.

            Maria Konopnicka była gorącą patriotką, wrażliwą na krzywdę dziecka i każdego człowieka, którego spotkała niesprawiedliwość. To z pewnością patron szczególny i wyjątkowy. Była autorką wielu wierszy, które uczniowie dobrze znają, zaś nauczycielom kojarzą się one z ich dzieciństwem. Tegoroczne obchody planowaliśmy od wielu dni. Starsi i młodsi uczniowie przygotowali interpretacje plastyczne utworów Marii Konopnickiej, które mimo upływu czasu nadal są aktualne w swoim przekazie, uczą szacunku do drugiego człowieka, patriotyzmu, ale i bawią nas. Podczas akademii każda klasa przygotowała krótką inscenizację wybranego wiersz. Uczniowie klasy 8 natomiast przypomnieli wszystkim kolegom i koleżankom najważniejsze wydarzenia z życia i twórczości naszej patronki.

            Anna Kokoszka

          • Z KRONIKI PIERWSZOKLASISTÓW ... UROCZYSTE ŚLUBOWANIE

          • Dnia 14 października 2022 roku odbyło się w naszej szkole Uroczyste Ślubowanie.

            12 uczniów klasy I w niezwykle podniosłej atmosferze przed pocztem sztandarowym ślubowało być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę, starać się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

            Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor Iwona Marzec pasowała kolejno każde „ dziecko” na „ ucznia” Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Grodkowicach.

            Zanim jednak maluchy zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej bardzo przejęci przystąpili do pierwszego egzaminu. Zadaniem uczniów było udzielenie odpowiedzi na wiele bardzo ważnych pytań.

            W tak ważnym dniu uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i książeczki.

            Przyrzeczenie złożyli także rodzice, którzy obiecali, ze będą wspierać i doceniać swoje dzieci.

            Po tak doniosłej chwili głos zabrała Pani Dyrektor życząc najmłodszym uczniom pasji i chęci poznawania tego, co nowe i nieznane, a rodzicom, aby byli dumni i cieszyli się z sukcesów swoich dzieci.

            Na zakończenie uczniowie mieli za zadanie zjeść kwałek cytryny, po czym obdarzyć wszystkich uśmiechem.

            Po części oficjalnej nadszedł czas na życzenia i piękne upominki od uczniów klasy II i III.

            Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć uczniowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            Drodzy Pierwszoklasiści!

            Życzę Wam wielu sukcesów w nauce i mnóstwo powodów do radości!

            Wych. Aneta Kaczmarczyk - Dreczko

          • Wycieczka klas I-III do Muzeum Iluzji w Krakowie

          • „Bywa, że mały człowiek, rzuca wielki cień…”

            Iluzja- wrażenie, że w widzi się coś czego w istocie nie ma. Właśnie tego doświadczyły klasy I-III w Muzeum Iluzji w Krakowie, w środę 12 października.

            Przestrzeń, w której się znajdywaliśmy wypełniona była wynalazkami naukowymi i sztuką, fizyka i optyka prezentowana była z tajemniczymi dziełami sztuki i klasycznymi łamigłówkami. Zachwyciło Nas dosłownie wszystko, nasza wyobraźnia działała na najwyższym poziomie. Rzeczy, które wydawały nam się niemożliwe, nagle stały się namacalne, jak stanie do góry nogami, czy perspektywa, że wszyscy zmieściliśmy się na krześle.

            Po zwiedzeniu muzeum udaliśmy się spacerkiem na krakowski Rynek Główny, gdzie podziwialiśmy Sukiennice oraz Kościół Mariacki. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu, pamiętając, że mały człowiek, może rzucać wielki cień 😊.

            Anna Fortuna

          • Konkurs Recytatorski "Małe i Duże Misie"

          • "Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem".

            ( Mały Książę)

             

            W dniu 12 października w naszym przedszkolu odbył się pierwszy etap konkursu recytatorskiego "Małe i Duże Misie". Na cześć najlepszego przyjaciela- Pluszowego Misia wybrzmiały recytacje dziewiętnastu małych artystów.

            Jury przyznało nagrody w trzech kategoriach wiekowych.

            3-4 latki:

            I miejsce: Aleksandra Krzak

            II miejsce : Iga Ryś

            III miejsce: Karol Raszkiewicz

            5 -latki:

            I miejsce: Marcelina Krzak

            II miejsce: Łucja Kołtun

            III miejsce: Liliana Kaleta- Samek

            6-latki:

            I miejsce: Maksymilian Świętek

            II miejsce: Franciszek Flądro

            III miejsce: Karolina Musiał

            Wyróżnienie: Jerzy Augustyniak

            Laureaci wyłonieni podczas pierwszego etapu konkursu przechodzą do kolejnego etapu "Gminnego Kunkursu Recytarskiego Małe i Duże Misie", który odbędzie się 25. 11. br.

             

            Trzymamy kciuki!

            Z niecierpliwością czekamy na wyniki!

             

            Organizatorzy:

            Bożena Kmiecik

            Katarzyna Korbut

            Agnieszka Biłos-Łacny

             

          • Dzień Dziewczynek w przedszkolu

          • Dzień Dziewczynek, nazywany też Międzynarodowym Dniem Dziewczyn, to jeszcze mało popularne święto. Ustanowione zostało w 2011 roku przez Zgromadzenie Narodowe ONZ i obchodzone jest rokrocznie 11 października. Choć to jeszcze młode święto ma niebagatelne znaczenie: przypomina o wyzwaniach, jakie stoją przed dziewczynkami na całym świecie.

            W naszym przedszkolu ten szczególny dzień przebiegł w radosnej atmosferze. Już od rana w salach we wszystkich grupach przedszkolaków rozbrzmiewała wesoła muzyka, w rytm której bawiły się zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Wiele radości sprawiły dzieciom przygotowane z tej okazji zabawy muzyczno- ruchowe i różne konkurencje. Dziewczynki z grupy "Smerfów" rywalizowały o tytuł "Miss Tańca", "Miss Zręczności", "Miss Pędzla", "Najlepszej Pani Detektyw", "Miss Najdłuższego Kucyka". Chłopcy z grupy "Tygrysków" wykonali laurki dla dziewczynek, a potem wszyscy razem oddali się beztroskiej zabawie w basenie z kulkami. Sala w grupie "Misiów" zamieniła się w rycerski zamek, na którym miał miejsce bal i rozgrywano rycerski turniej. Dziewczynki przez moment poczuły się jakby w innej epoce projektując swoją wymarzoną balową suknię.

            Dla wszystkich przedszkolaków, a szczególnie dla dziewczynek był to dzień pełen wrażeń i niezapomnianych wspomnień pełnych zabawy, radości i niespodzianek.

            Bożena Kmiecik


             

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Jak co roku, w pierwszy piątek października nasza szkoła uczestniczyła w obchodach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Uczniowie z klas 4-8 podczas lekcji matematyki brali udział w różnych zabawach matematycznych ukierunkowanych na ćwiczenie tabliczki mnożenia.

            Największym powodzeniem cieszyło się kodowanie słów przy użyciu "zaszyfrowanej tabliczki mnożenia" oraz mini konkurs "minuciak", który wyłonił mistrza i wice mistrza szkoły w tabliczce mnożenia. Rodzeństwo: Mateusz Durbas w ciągu minuty rozwiązał aż 52 przykłady a  Amelia Durbas 42.

            Gratuluję świetnych wyników i  zapraszam do zabawy za rok.

            Joanna Łysek