• Nauka gry w Szachy 2023/2024

          • Serdecznie zapraszamy do zapisów na zajęcia szachowe, które rozpoczną się w drugim tygodniu września (11.09-15.09). Wszystkie osoby, które zapiszą się we wrześniu skorzystają z oferty promocyjnej w wysokości 60zł, kolejne miesiące to koszt 80zł za miesiąc od uczestnika. W tym roku Szachownica poszerzyła swoją ofertę i w jednej kwocie dziecko może korzystać z wielu lekcji i lokalizacji:

            - Zajęcia w szkole lub przedszkolu 3-5x w miesiącu

            - Zajęcia popołudniowe-klubowe 6-8x w miesiącu

            - Turnieje online oraz turnieje stacjonarne 1x w miesiącu

            Zapisywać można się poprzez wypełnienie ulotki, które będą rozdawane uczniom w szkole/przedszkolu lub internetowo pod linkiem: https://szachownica.org.pl/zapisz-sie/

            Pierwsza lekcja zawsze jest niezobowiązująca! Zapraszamy!

          • Zakończenie Roku Szkolnego 2022/2023

          • 23 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Klasa 8 przygotowała z tej okazji akademię, na której oprócz podziękowań i wspomnień zaprezentowali pożegnalny film, ukazujący przebytą drogę przez ostatnie 8 lat. Całą uroczystość uatrakcyjniła gra  Martynki Kutek na skrzypcach i śpiew Gabrysi Woźniak. Po klasie 8 głos zabrała klasa 7. Zaprezentowali świetny plebiscyt, podczas którego przyznawali uczniom klasy 8 ordery za zasługi na różnych płaszczyznach działalności szkolnej i pozaszkolnej. Wzruszeń było wiele, łzy pojawiły się zarówno u uczniów jak i nauczycieli.

            Następnie głos zabrała Pani Dyrektor. Po pięknych słowach skierowanych do naszej młodzieży rozdała nagrody uczniom z klas 1 -3 oraz starszym, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce i uzyskali świadectwo z wyróżnieniem. Jak co roku przyznane zostały również nagrody Nobka i Mini Nobla. Tegorocznymi zwycięzcami nagrody NoblaSzkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Grodkowicach zostali: Martyna Kutek i Mikołaj Świętek. Mini Nobla natomiast otrzymała Milena Augustyniak.

            Na koniec wszyscy udali się na spotkania z wychowawcą aby tam otrzymać swoje świadectwa i pożegnać się na czas wakacji. Jedynie klasa 8 już nie powróci w nasze szkolne mury ale za to będzie rozwijała skrzydła w szkole średniej. Trzymamy kciuki aby każdy  dostał się do tej wymarzonej.

            Joanna Łysek

          • Komers/ognisko

          • Dzień przed zakończeniem roku szkolnego klasa 8 zorganizowała wraz z Rodzicami Komers/ognisko pożegnalne. Humory dopisywały wszystkim zarówno uczniom jak i nauczielom czy rodzicom. Była to świetna okazja do podsumowań i wspomnień  zabawnych chwil w ich karierze szkolnej. Uczniowie zagrali nawet ze sobą pożegnalny mecz w piłkę nożną wraz z całą oprawą muzyczną i kibicowaniem przez cheeleaderki. To było  już ich ostanie w takim skladzie spotaknie w murach tej szkoły. Jeszcze tylko w dniu kolejnym pożegnie i witaj nowa szkoło, nowi koledzy i koleżanki.

          • Dzień sportu

          • 20 czerwca 2023 r. uczniowie klas 1-8 wzięli udział w organizowanym przez "Uczniowski Klub Sportowy" przy udziale Stowarzyszenia RESCUE TEAM BOCHNIA Dniu Sportu oraz prelekcjach "Bezpieczne Wakacje". Rywalizacja pomiędzy uczniami a nauczycielami odbyła się w konkurencjach takich jak: przeciąganie liny, koszykówka, zbijak oraz w konkurencjach indywidualnych, gdzie uczniowie mieli okazje wykazać się swoja siła, sprawnością jak i wytrzymałością.

            Wyniki konkurencji indywidualnych: 

            Dziewczęta kl. 4-5

            1.Anna Musiał

            2.Lena Banaszak

            3.Julia Żelazny

            Chłopcy kl. 4-5:

            1.Arkhip Yatsenko

            2.Konrad Chudecki

            3.Dominik Janik

            Dziewczęta kl. 6-8:

            1.Julka Strzebońska

            2.Dagmara Iwaniuk

            3.Martyna Banach

            Chłopcy kl. 6-8:

            1.Mateusz Seweryn

            2.Mikołaj Świętek

            3.Oliwier Pilch

                                Mirosław Rydz

          • LETNIE AKTYWNOŚCI KLAS I-III

          • Miesiąc czerwiec upłynął uczniom na miłych, beztroskich chwilach na świeżym powietrzu, jedzeniu lodów w Pałacyku Żeleńskich z okazji Dnia Dziecka, a także letnich aktywnościach przy szkole.

          • PIKNIK RODZINNY

          • 17 czerwca przy Szkole Podstawowej w Grodkowicach odbył się Piknik Rodzinny. Celem imprezy było zintegrowanie rodziców, dzieci i nauczycieli.

            Uczniowie naszej szkoły z oddziału przedszkolnego, klas I-III oraz klas IV-VIII pokazali jak pięknie potrafią śpiewać, tańczyć i wspólnie się bawić. Od początku dzieci miały możliwość korzystania z wielu atrakcji. Tych standardowych – placu zabaw oraz boiska szkolnego, ale także z bardziej niecodziennych – na przykład z dużej dmuchanej zjeżdżalni oraz zamku.

            Podczas pikniku można było wziąć udział w konkurencjach sportowych, zespołowych i indywidualnych organizowanych przez animatora. Wszelkiego rodzaju konkursy były nagradzane drobnymi upominkami. Każdy mógł obejrzeć pokaz przeprowadzony przez Straż Pożarną, a także zobaczyć wóz strażacki od środka. Towarzyszyło nam również Stowarzyszenie RESCUE TEAM BOCHNIA, przeprowadzając pogadankę na temat bezpiecznych wakacji, pokazywali i omawiali sprzęt ratowniczy jakim posługują się na co dzień. Dzieci i młodzież miały możliwość przymierzyć kamizelki ratunkowe i kaski oraz wypróbować sprzęt jakim dysponują. W czasie pikniku wszyscy mogliśmy raczyć się grillowaną kiełbaską, popcornem, wspaniałym ciastem, watą cukrową oraz lodami. Nie zawiedli rodzice, którzy jak zwykle, gdy zachodzi potrzeba, chętnie służą pomocą- za co serdecznie im dziękujemy. Niewątpliwie najbardziej wyczekiwaną atrakcja była kąpiel w pianie, która już na stałe wpisała się jako element kończący piknik. Dziękujemy wszystkim tym, którzy przyczynili się poprzez udział w pikniku do integracji naszej społeczności.

            Piknik współfinansowany z dotacji przyznanej przez Wójta Gminy Kłaj.

          • Ognisko Dolina Raby

          • Dnia 16 czerwca 2023 roku uczniowie klasy IV-VIII wraz z nauczycielami wybrali się na ognisko do Doliny Raby w Kłaju. Na miejscu dzieci mogły sobie upiec kiełbaskę, pobawić się na placu zabaw, zwiedzić cały obiekt oraz zjeść pyszne lody. Mieli też okazję tańczyć taniec Jerausalema na piasku. 

            Karolina Gut

          • Dzień Dziecka w Przedszkolu

          • Dzień Dziecka w przedszkolu upłynął jak co roku słodko i przyjemnie. Jesteśmy serdecznie za to wdzieczni Panu Grzegorzowi Królowi, który gości nas i czestuje pysznym lodami w otoczeniu pięknego Pałacu Żeleńskich. Dziekujemy za pyszne lody i ciepłe przyjęcie w ogrodach Pałacu, Przedszkolaki wraz z nauczycielkami.

          • Wycieczka dwudniowa klasy 8

          • W ostatnim dniu maja klasa 8 z Grodkowic wybrała się na dwudniową wycieczkę do Bukowiny Tatrzańskiej. Grafik nie był specjalnie  napięty ale wcale taki nie miał być. Naszym głównym celem był zasłużony odpoczynek po egzaminach i świetna zabawa we własnym gronie. W pierwszy dzień wraz z przewodnikiem udaliśmy się na Rusinową Polanę aby tam podziwiać uroki Tatr oraz oddać się relaksowi w pięknej scenerii i przy świetnej pogodzie. Część grupy wyruszyła dalej na Gęsią Szyję. Po  prawie godzinnym podejściu specjalnymi  schodami dotarliśmy na szczyt. Tam dopiero były widoki. Aż żal było wracać. Ale wróciliśmy by popołudniu korzystać z dobrodziejstwa ośrodka rekreacyjno sportowego, w którym nocowaliśmy. Każdy znalazł tam coś dla siebie: boiska, hala sportowa, pokój gier, pokój zabaw czy basen to tylko dodatek bo najważniejsze było towarzystwo. Po mniej lub bardziej przespanej nocy na drugi dzień udaliśmy się do centrum Zakopanego. Wplanie mieliśmy wejście na Gubałówkę. Było to nie małym wyzwaniem ale wszyscy dotarliśmy do celu. Na górze czekał na nas zasłużony relaks. W drodze powrotnej skorzystaliśmy z kolejki linowej, z której również mieliśmy okazję podziwiać piękną panoramę Tatr. Na koniec naszej wyprawy nie obyło się bez spaceru po najczęściej uczęszczanej ulicy Zakopanego. Wieczorem do domów wróciliśmy zadowoleni, spełnieni, pełni wrażeń i żalu, że było tak krótko.

            Joanna Łysek

          • Pracowite pszczoły

          • W ostatni dzień maja dzieci z naszego przedszkola miały okazję uczestniczyć w zajęciach pokazujących im świat pszczół, który jest istotnym elementem skomplikowanego świata przyrody. Celem zajęć było poszerzenie wiedzy dzieci na temat roli pszczół, uczenie wrażliwości i poszanowania dla tych pożytecznych owadów, od których zależy jakość naszego istnienia. Przedszkolaki dowiedziały się wielu ciekawostek dotyczących tych owadów, między innymi jak rozwija się pszczoła, jakie funkcje pełni w ulu, jak ciężko pracuje, aby zgromadzić zapasy na zimę i jak należy zachować się w kontaktach z owadami, aby zapobiec użądleniu przez nie. Dzieci poznały pracę pszczelarza, oglądały przedmioty niezbędne w jego pracy oraz poznały wybrane wytwory pracy pszczelej rodziny (pierzga, pyłek pszczeli, kit, miód, wosk). Dowiedziały się czym jest apiterapia i w jaki sposób można pomóc owadom zapylającym rośliny. Poznały też zagrożenia z jakimi borykają się pszczoły w dzisiejszym środowisku. Na koniec przedszkolaki zostały poczęstowane pysznym tegorocznym miodem.

             

            Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata” - to słynne zdanie ponoć powiedział Albert Einstein. Myślę, że zajęcia pozwoliły zrozumieć co ten wybitny fizyk miał na myśli.

            Bożena Kmiecik

          • Wycieczka do Nadleśnictwa w Niepołomicach

          • 30 maja 2023r. dzieci z grupy "Smerfy" udały się na wycieczkę do Nadleśnictwa w Niepołomicach. Głównym celem wizyty było propagowanie wiedzy o lesie, rozbudzanie zainteresowania pięknem i bogactwem środowiska przyrodniczego oraz kształtowanie szacunku do przyrody. Po obejrzeniu eksponatów i wysłuchaniu wielu ciekawostek o zwierzętach zamieszkujących tutejsze lasy grupa zerówkowiczów udała się na spacer. Dzieci poznawały przyrodę wszystkimi zmysłami. Zwiedzanie Izby Leśnej dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń, gdyż pozwoliło "spotkać się oko w oko" z wybranymi okazami zwierząt, które dość trudno byłoby napotkać w naturalnych warunkach ich życia. Wycieczka wzbogaciła wiedzę przedszkolaków i miała walory zdrowotne. Wszyscy miło spędzili czas i zabrali ze sobą okazy przyrodnicze i wspomnienia z ostatnich tygodni w przedszkolu.

            Bożena Kmiecik

          • Wizyta w Alpaca Park

          • Poniedziałek rozpoczął się niezwykle pięknie… nie tylko pogodą, ale również przygodą klas I-III, które udały się do pobliskich Przebieczan na spotkanie z alpakami. Blisko nas znajduje się urokliwe miejsce, gdzie wyjątkowe zwierzęta i natura zapraszają na niezapomniane przeżycia!

            Pobyt w Alpaca Park rozpoczął się od krótkiej pogadanki na temat alpak, dowiedzieliśmy się ile żyją  te zwierzęta, skąd pochodzą, jakie są ich upodobania,  a także poznaliśmy siedmiu mieszkańców gospodarstwa: Sylviana, Alberta, Alpiego, Francoisa, Iwa, Snoope’go, oraz najmłodszego alpaka-Pabla.

            Po zapoznaniu się ze zwyczajami zwierząt, przyszła pora na ich karmienie: sianem i marchewkami. Co poniektórzy podczas karmienia mieli spory ubaw, gdyż alpaki nie posiadają u góry zębów i zjadając pokarm, łaskoczą po rękach. Karmienie zwierząt bardzo spodobało się dzieciom, z radością podchodziły do każdego z alpak.

            Następnie uczestniczyliśmy w grze terenowej, gdzie ukryte wskazówki doprowadziły nas do poszukiwanego skarbu. Zagadka została szybko i sprawnie rozwiązana, dzieci poradziły sobie doskonale, biegnąc ochoczo pod niemałą górę !

            Na koniec udaliśmy się na spacer z alpakami na łąkę, karmiąc ich świeżo zerwaną trawą. Była to też świetna okazja, żeby pohuśtać się na ogromnej huśtawce i pohasać na łonie natury. To także doskonała pora dla fotografów, aby uwiecznić kilka pięknych momentów z naszego pobytu.

            W Alpaca Park czekało na nas mnóstwo atrakcji. Oprócz uroczych, 7 bohaterów- alpak, braliśmy udział w malowaniu twarzy, puszczaniu baniek dmuchanych, układaniu zagrody dla alpak, pisaniu pocztówek, które następnie wrzuciliśmy do skrzynki, a na koniec Pani wręczyła dyplomy przyjaciela alpak. To dzień pełen przygód i wrażeń, który zostanie na długo w naszej pamięci!

            Anna Fortuna

          • Przedszkolaki z wizytą w Zagrodzie na Jędrzejkówce

          • W poniedziałek 22 maja odbyła się wycieczka Przedszkolaków z Grodkowic do Zagrody na Jędzrzejkówce, która działa przy największym w Polsce prywatnym Skansenie.

            Wizytę w zagrodzie rozpoczęliśmy od spałaszowania pysznych racuchów, mniam! Z uśmiechem na twarzy wyruszyliśmy do pięknego ogrodu, by zebrać do wiklinowych koszyków kwiaty, które wykorzystaliśmy podczas warsztatów mydlarskich. Następnie udaliśmy się do pobliskiego lasu, by nakarmić owce kameruńskie i daniele, które okazały się bardzo przyjaznymi i komunikatywnymi łakomczuchami. Odwiedziliśmy również wesołą krowę, próbując swych sił w dojeniu – oj nie lada wyzwanie! Na ścieżce edukacyjnej nie zabrakło wizyty w skansenie podczas której doświadczyliśmy dawnego życia na polskiej wsi, słuchając z zaciekawieniem barwnych opowiadań gościnnych Pań przewodniczek. Ogromną radość sprawiła dzieciom przejażdżka wozem, zabawy ludowe, a także aktywność fizyczna na placu zabaw. Po zjedzeniu naszej ulubionej zupy pomidorowej, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, wróciliśmy do naszych najbliższych.

            Justyna Trzaskalska

          • Warsztaty ceramiczne z pracownią ANGOBA

          • Klasy 1-3 oraz przedszkole brały udział w warsztatach ceramicznych przeprowadzonych przez pracownię ANGOBA. W każdej grupie, w zależności od wieku, wykonano prace o różnej tematyce oraz poziomie trudności. Dzieci lepiły z gliny techniką, w której zostanie użyte zatopione szkło. Prace zostaną wypalone w piecu o temperaturze 1200 stopni Celsjusza i będą nadawały się do użytku codziennego. Dzieci, zarówno te starsze,
            jak i przedszkolne maluszki, bardzo zaangażowały się w udział w zajęciach. Niezwykle ciekawiły się całym procesem tworzenia, o którym opowiedziała im Pani prowadząca. Warsztaty były doskonałą okazją, aby poćwiczyć samodzielność, cierpliwość oraz motorykę małą. W dzieciach wyzwoliła się kreatywność i pozytywne emocje. Zajęcia pozwoliły wyciszyć się tym bardziej pobudzonym oraz zaktywizować osobom o nieco biernym usposobieniu 😉 Uczniowie i przedszkolaki z przyjemnością oddali się aktywnemu i twórczemu relaksowi. Wypalone i pomalowane prace wrócą do twórców już niebawem, z pewnością dając wiele satysfakcji.

            Dziękujemy pracowni ANGOBA za profesjonalne przeprowadzenie warsztatów
            oraz inspirowanie dzieci do artystycznej działalności.
             

            Kinga Guguła

          • TURNIEJ SZACHOWY O TYTUŁ SZACHOWEGO KRÓLA GMINY KŁAJ

          • REGULAMIN TURNIEJU

             

            1. Termin i miejsce zawodów:

             

            20 maja 2023 roku.  godz. 9:00  Sala Gimnastyczna w Szkole Podstawowej w Kłaju

            Udział w turnieju jest darmowy!

             

            2. Organizatorzy:

             

            - Wójt Gminy Kłaj

            - Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kłaj

            - Klub Sportowy Szachownica Kłaj

             

            3. Uczestnicy:

             

            Uczestnikami mogą być osoby w każdym wieku, mieszkające w Gminie Kłaj, zawodnicy Szachownicy, potrafiące grać w szachy, które zgłoszą się do dnia 18 maja br. do uczestnictwa w turnieju.

            Zapisy na maila: biuro@szachownica.org.pl lub smsem na nr 518 039 016. Dodatkowo zapisywać się można w serwisie chessarbitter.

             

            Turniej będzie rozgrywany w trzech grupach wiekowych:

             

            - grupa A – OPEN (wszyscy)

            - grupa B – zawodnicy urodzeni w latach  2010 i młodsi  

            - grupa C - zawodnicy urodzeni w roku 2016 i młodsi

            Dodatkowo po zakończeniu turnieju będzie klasyfikacja najlepszych szkół i przedszkoli dlatego tym bardziej zachęcamy do reprezentowania swojej szkoły lub przedszkola !!

             

            4. System rozgrywek:

             

            Turniej zostanie rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Tempo gry to 10 minut na zawodnika.

             

            5. Harmonogram zawodów:

             

               godz. 8:20 do 8.50 potwierdzanie zgłoszeń

               ok. godz. 8.30 do 9.00 - odprawa techniczna

               ok. godz. 9:00 do 9.10 - uroczyste rozpoczęcie zawodów

               ok. godz. 9:15 - 12:30 ( 7 rund )

             

              ok. godz. 12:30-13.00- zakończenie zawodów

             

            6. Nagrody:

             

            Za miejsca I-III w każdej grupie przewidziane są puchary. W grupie najmłodszej medale. Dla wszystkich uczestników poczęstunek

             

            7. Postanowienia końcowe:

             

            - W zawodach obowiązują aktualne przepisy FIDE, PZSzach.

             

            - Zawodnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.

             

            - Osoby niepełnoletnie pozostają pod opieką dorosłych opiekunów, organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opiekę nad nieletnimi..

            - Każdy uczestnik zgłaszając się do turnieju wyraża jednocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach promocyjnych i klasyfikacyjnych, a także na wykonywanie zdjęć/filmów, które będą opublikowane na stronach internetowych Gminy Kłaj, szachownica.org.pl oraz facebook/instagram.

            Serdecznie zapraszamy :)