• Wizyta w Domu Pomocy Społecznej w Staniątkach

          • Dnia 11 marca 2024r. wolontariusze z naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Staniątkach.

            Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie zaangażowali się w pomoc przy organizacji kiermaszu świątecznego. Takie spotkania wnoszą wiele dobrego, dzieci w relacjach z osobami starszymi, schorowanymi i często samotnymi uczą się empatii w zamian dają radość i wywołują uśmiech na twarzy. Na koniec uczniowie wręczyli pracownikom oraz pensjonariuszom ośrodka własnoręcznie wykonane kartki świąteczne oraz słodki upominek.

            Wszystkim mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Staniątkach życzymy dużo zdrowia, radości i pogody ducha.

             

            Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu:

            Jadwiga Janiczak

            Patrycja Szkoła

            Joanna Marzec

          • Podziękowania

          • Dziękujemy za zaangażowanie w akcję Świąteczne Kartki Dobroczynne !

            Udało nam się zebrać kwotę 212zł, która została przeznaczona na pomoc i wsparcie podopiecznych programu.

          • Z KRONIKI DRUGOKLASISTÓW ...

          • W POSZUKIWANIU WIOSNY

            Pierwsze promienie słońca, świeże powietrze, śpiew ptaków, cudowny zapach fiołków - to wszystko umilało nam (przed)wiosenny spacer.

          • BIOFEEDBACK – zapraszamy na treningi

          • W naszej szkole prowadzone są treningi EEG Biofeedback. 

             

            Trening taki wykorzystywany jest z powodzeniem w edukacji, zwłaszcza u dzieci z trudnościami szkolnymi typu:


            - zaburzenia koncentracji uwagi

            - zaburzenia zachowania
            - zaburzenia mowy

            - zaburzenia pamięci i spostrzegania

            - specyficzne trudności w nauce /dysleksja, dysortografia, dysgrafia, dyskalkulia/
            - ADHD, ADD

            - autyzm, syndrom Tourette‘a, tiki, dziecięce porażenie mózgowe
            - nerwice, stres
            - niepokój psychoruchowy
            - zaburzona samoocena dziecka

             

            Treningi EEG Biofeedback w szkole szczególnie nakierowane są na usprawnianie koncentracji uwagi, spostrzegania, pamięci ucznia jak i jego tempa pracy. Mają także za zadanie wyeliminować stres szkolny i zminimalizować niepożądane zachowania uczniów. Biofeedback ma wspomóc rozwój edukacyjny, społeczny i emocjonalny ucznia.

            Co to jest EEG Biofeedback ?

            EEG - Biofeedback to profesjonalny trening mózgu

            EEG-Biofeedback to rodzaj terapii, dzięki której pacjent w sposób świadomy uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu, tak aby mózg pracował wydajniej i szybciej.

            Sygnał z jednego punktu na głowie ucznia jest przetwarzany na zrozumiałą dla pacjenta formę graficzną (wykresu, animacji bądź gry wideo).

            Dzięki temu sprzężeniu zwrotnemu uczeń wie, kiedy jest skoncentrowany, a kiedy przestaje się koncentrować. Pozwala to nauczyć się reakcji własnego mózgu i tak zmodyfikować jego pracę, aby funkcjonował efektywnie.

            Trenuj swój mózg – w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Grodkowicach

            Wyobraź sobie, że siedzisz w wygodnym fotelu i patrzysz w ekran komputera. Widzisz tam tor wyścigowy, a na nim wymarzone auto. Ty jesteś jego kierowcą, ale nie siedzisz za kierownicą. Nie dotykasz też ani klawiatury komputera, ani joysticka. Twoje zadanie polega na prowadzeniu samochodu za pomocą… myśli. Niemożliwe? A jednak. Dzięki metodzie biofeedback można nie tylko bezpiecznie prowadzić wirtualny samochód czy poderwać do startu samolot, ale też sterować własnym ciałem.

            W Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Grodkowicach dzięki nowoczesnemu urządzeniu do terapii EEG Biofeedback uczniowie mogą trenować mózg pod okiem specjalisty – sterują swoimi FALAMI MÓZGOWYMI przebieg animacji komputerowej.

            Jak to się dzieje?

            Tę metodę treningu mózgu wymyślono dla amerykańskich astronautów. Korzystał z niej także nasz mistrz narciarski Adam Małysz. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to „biologiczne sprzężenie zwrotne”. By rozpocząć terapię, należy spotkać się ze specjalistą z zakresu Biofeedback. A potem zaczyna się seria treningów specjalnie dobranych dla konkretnego ucznia (potrzeba co najmniej dziesięciu, a czasem nawet kilkudziesięciu zajęć). Podczas treningów uczeń podłączony jest do aparatury za pomocą czujników. EEG Biofeedback mierzy rodzaje fal wysyłanych przez nasz mózg. Każdą zmianę tych parametrów widać na monitorze komputera oraz słychać w formie dźwięku. Dzięki temu możemy wpływać na reakcje własnego ciała i świadomie je korygować. Brzmi to tajemniczo, ale jest proste.

            EEG Biofeedback polega na intensyfikacji lub wyciszeniu określonych fal wysyłanych przez nasz mózg. Emituje on cztery rodzaje tych fal: alfa, beta, theta i delta. Mają one różne zakresy. W zależności od naszego stanu psychofizycznego jeden typ fal przeważa. Dobroczynna dla mózgu jest fala alfa. Fizjologicznie występuje ona co najmniej dwa razy dziennie: po przebudzeniu i przed zaśnięciem oraz gdy mamy zamknięte oczy. Umysł – uwolniony od nadmiaru wrażeń jest wówczas zdolny do twórczej pracy i łatwiej zapamiętuje. Terapeuta wie o tym i jeśli potrzeba, żeby umysł wydajniej pracował (bo uczeń ma przed sobą ważny test), dobierze dla nas taki program komputerowy, który zintensyfikuje do pracy fale alfa (albo wyciszy fale beta high odpowiedzialne za stres, napięcie czy lęk).

            Jak wygląda trening ?

            Gdy poddajmy się EEG Biofeedback, do naszej głowy terapeuta przykleja elektrody, które rejestrują fale mózgowe. Na swoim monitorze widzi je w postaci wykresu, czyli może zauważyć, które fale dominują, a które są zbyt słabe. Wie zatem, co wyciszyć, a co stymulować. Następnie wybiera dla nas indywidualny program, który obserwujemy na drugim ekranie w postaci przystępnej wideogry. Osoba trenująca może obserwować pracę własnego mózgu i świadomie na nią wpływać. Kiedy wzrasta aktywność mózgu, w pożądanym paśmie częstotliwości fal mózgowych, trenujący otrzymuje nagrodę w postaci punktów, dźwięku i gra się udaje. Otrzymywana pozytywna informacja zwrotna motywuje i rozwija pracę mózgu. Fale mózgowe trenuje się również podczas oglądania ulubionego filmu. Zasada jest taka sama i jest to bardzo atrakcyjne. Każdy trening może być inny. Zamiast gry, uczeń kontroluje bieg filmu otrzymując przy tym informację zwrotną, czy pracuje na określonej częstotliwości fal mózgowych. Gdy tak nie jest, dźwięk się wyłącza lub zatrzymuje się obraz. Polecamy tę metodę dla uczniów chcących poprawić swoje wyniki w dziedzinach wymagających koncentracji (nauka, sport, muzyka).

            Regulamin terapii EEG Biofeedback w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Grodkowicach

            1.  Na zajęcia terapii EEG Biofeedback uczęszczają uczniowie, zakwalifikowani do treningów po dostarczeniu niezbędnych dokumentów.

            2.  Praca odbywa się w zespole dwuosobowym: dziecko-terapeuta.

            3. W celu objęcia terapią i wsparciem jak największej liczby uczniów, po 15 treningach następuje rotacja wśród uczestników terapii. W szczególnych przypadkach ilość treningów zostanie dostosowana do indywidualnych potrzeb ucznia.

            4.  Przed zakwalifikowaniem dziecka do uczestnictwa w terapii rodzic lub opiekun prawny  zobowiązany jest dostarczyć następujące dokumenty: wynik badania EEG i zaświadczenie od lekarza neurologa o braku przeciwwskazań do terapii Biofeedback.

            5. Terapeuta zapoznaje rodziców/opiekunów z podstawowymi zagadnieniami terapii Neurofeedback.

            6. Rodzic/opiekun prawny przed rozpoczęciem treningów musi wyrazić pisemną zgodę na uczestniczenie dziecka w terapii.

            7. Rodzic/opiekun prawny ucznia zobowiązany jest do udzielenia rzetelnego wywiadu, dotyczącego dziecka (zwracając szczególną uwagę na to, by podać terapeucie informacje o tym jakie aktualnie dziecko przyjmuje leki).

            8. W sytuacji, gdy terapeuta stwierdzi, że terapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów lub dziecko jest przetrenowane, prowadzący ma obowiązek wstrzymać treningi.

            9.  Terapia EEG Biofeedback jest nieobowiązkowa dlatego w każdej chwili obie strony (prawny opiekun, terapeuta) podając uzasadnienie może przerwać terapię.

            10.  Uczeń uczestniczący w terapii zobowiązany jest do umycia głowy dzień przed zajęciami Biofeedbacku.

            11. W pracowni terapeutycznej uczeń może przebywać tylko w obecności trenera.

            12. Uczeń nie może samodzielnie korzystać ze sprzętu komputerowego
            i elektronicznego znajdującego się w pracowni.

            13. O kwalifikowaniu ucznia do terapii EEG BFB decyduje kolejność dostarczania wymaganej dokumentacji.

            14. Opiekun po zapoznaniu się z obowiązującym regulaminem pisemnie potwierdza jego akceptację.


             

            Opracowanie: Zespół ds. Neurofeedback

          • Świąteczne Kartki Dobroczynne

          • Społeczność naszej Szkoły włącza się w kampanię Świąteczne Kartki Dobroczynne, którą realizuje Stowarzyszenia Sursum Corda. W ramach akcji będą sprzedawane wielkanocne kartki z kopertami, w cenie 4 zł.

            Każda kartka to wsparcie leczenia i rehabilitacji Podopiecznych stowarzyszenia, a także okazja do przesłania życzeń świątecznych i zrobienia miłej niespodzianki bliskim.

            Zachęcamy do włączenia się w akcję w dniach: 05.03.2024r. - 15.03 2024r.

          • "Walentynkowe Love"

          • Walentynki, zwane też dniem zakochanych są świętem na cześć miłości obchodzonym 14 lutego każdego roku. Walentynki są też znane jako Dzień Świętego Walentego. Dlatego też ludzie okazują sobie wzajemną miłość i sympatię, obdarowując się nawzajem kartkami walentynkowymi (zwanymi walentynkami) i wręczając sobie prezenty i upominki, takie jak czekoladki, kwiaty czy pluszowe misie. 
            W piątek 09.02.2024r. w naszej szkole został rozstrzygnięty konkurs na najciekawszą ozdobę walentynkową pt. " Walentynkowe Love". Zorganizowany przez panią Magdalenę Marzec i Karolinę Gut. Przedmiotem konkursu było zaprojektowanie i wykonanie kartki walentynkowej w dowolnym formacie i przy wykorzystaniu dowolnej techniki plastycznej. Głównymi celami konkursu było rozwijanie aktywności twórczej uczniów oraz kształtowanie wrażliwości estetycznej. W konkursie brali udział uczniowie klas I-III oraz IV-VIII. Zainteresowanie było duże. Najbardziej pomysłową ozdobę walentynkową nagrodziliśmy dyplomem i nagrodami.

            Uczniowie według klas:


            Klasy I-III
            1. Ania Nogal
            2. Michalina Cieśla
            3. Emilia Kobylarz


            Klasy IV- VIII
            1. Julia Hopej
            2. Bartłomiej Samek
            3. Dagmara Iwaniuk

             

            Gratulujemy!

          • Walentynki

          • 14 lutego to wyjątkowy dzień dla wielu osób. Jest to czas wyznawania zarówno miłości, sympatii jak i przyjaźni. 

            Uczniowie naszej szkoły także pamiętali o dniu zakochanych. Ze względu na przypadające w tym czasie ferie, wolontariusze i  Samorząd Uczniowski całą akcję  zorganizował wcześniej. Już 5 lutego została przygotowana skrzynka na kartki walentynkowe.  Każdy mógł wrzucić do skrzynki swoją walentynkę. Jak co roku, poczta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. 9 lutego korespondencja została rozdzielona i oficjalnie wręczona adresatom podczas apelu na sali gimnastycznej. Tego dnia większość uczniów miała też na sobie ubiory koloru czerwonego - koloru miłości. Oprócz uczniów kartkami zostali obdarowani także nauczyciele. Pamiętajmy, że miłe słowa  i okazywanie sympatii poprawiają humor i ułatwiają relacje międzyludzkie.

          • Bal karnawałowy w przedszkolu

          • Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

            Janusz Korczak

             

            Bal karnawałowy dla przedszkolaków to niezwykłe i wyczekiwane wydarzenie. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci i dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas. Tego dnia już od rana pojawiły się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek. Przedszkolaki wykazały się niezwykłą kreatywnością w doborze swoich strojów. Nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci w jakie się wcieliły. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki, przedszkolaki pod przewodnictwem pani animatorki z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Wszyscy bawili się znakomicie. Integracja społeczności przedszkolnej i wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem balu.
             

            Bożena Kmiecik

          • Prelekcje "Bezpieczne Ferie" z Rescue Team Bochnia

          • Podczas pogadanki został poruszony temat zagrożeń, jakie mogą pojawić się w trakcie ferii. Omówione zostały zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu, jak również przypomniano o przykrych skutkach wchodzenia na kruchy lód, zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni, jak postępować w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia oraz pod jakie numery alarmowe należy dzwonić.

            Mirosław Rydz

          • W karnawale same bale! 

          • W środę 31 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy klas I-III. Przybyła na niego cała plejada bajkowych gwiazd, a wśród nich, m.in. księżniczki, czarownice, wróżki, rycerze, piraci, sportowcy oraz wiele innych postaci. 

            Na wszystkich czekała świetna zabawa. Dzieci dały popis swoich umiejętności tanecznych na gazecie, z balonikami, w układach tanecznych. Mogły zaprezentować swoje stroje w karnawałowym kole przebierańców, a także z wielkiego worka wylosować ciekawe gadżety. Przy radosnych dźwiękach znanych przebojów uczestnicy bawili się wyśmienicie! Po imprezie tanecznej czekał na dzieci  w sali lekcyjnej słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice.

            Wspólna zabawa integrowała uczniów i dostarczyła mnóstwo uśmiechów, wypieków na twarzy, ale przede wszystkim wiele radości. Nic więc dziwnego, że ten wyjątkowy bal jest długo wyczekiwanym wydarzeniem każdego roku. Następny bal już za rok!!!

          • Wycieczka klas 7 i 8 do muzeum iluzji w Krakowie

          • Dnia 26 stycznia uczniowie klas 7 i 8 udali się na wycieczkę do muzeum iluzji w Krakowie. Już sam początek wyprawy dla niektórych okazał się być nowym doświadczeniem życiowym, ponieważ część uczniów po raz pierwszy miała okazję przejechać się pociągiem. Po dotarciu do dworca głównego w Krakowie uczestnicy wycieczki udali się pod barbakan oraz bramę Floriańska. Po wysłuchaniu ciekawych historycznych faktów wszyscy przespacerowali się słynna ulica Floriańską oraz Bracką aby w końcu dotrzeć do celu naszej wyprawy. W muzeum iluzji uczniowie mieli możliwości przenieść się do świata komiksu, stanąć na suficie jak również zmniejszyć swój rozmiar tak, aby całe klasy zmieściły się na jednym krzesełku. Poznali wiele fizycznych zjawisk oraz ciekawostek. Po tym niezapomnianym doświadczeniu uczestnicy wrócili bezpiecznie do domu.

          • Dla Babci i Dziadka... „Żółty Bocian”!

          • W piątek 26 stycznia w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Grodkowicach świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. W tym roku klasy I-III przygotowały wyjątkowe przedstawienie pt. „Żółty Bocian”- chińską baśń, o wędrownym muzykancie oraz okrutnym i chciwym Mandarynie. 

            Biedny student Mi, przygarnięty przez właściciela herbaciarni w podziękowaniu maluje mu żółtego bociana. Ptak, chociaż jest malowidłem schodzi ze ściany kiedy gromadzi się wiele osób. Okrutny Mandaryn chcąc posiąść bociana dla siebie próbuje nim zawładnąć...
            Dzieci w postaci pantomimy zaprezentowały historie, która skradła serca naszych Dziadków. Młodzi aktorzy ukazali się w pięknych strojach: dziewczynki w kimonach, chłopcy w chińskich kapeluszach. Główny bohater: Żółty Bocian również prezentował swe wdzięki pląsając i zabawiając wszystkich gości w malowniczym stroju. Dzieci przygotowały także wiersze, piosenki oraz serdeczne życzenia dla Babci i Dziadka. Po głównej części występów mogliśmy oglądać wzruszający taniec z wachlarzami do piosenki „Time to say goodbye”.
            Na zakończenie zaśpiewaliśmy uroczyste sto lat oraz wnuki wręczyły samodzielnie wykonane imbryki z herbatką.

            Magia przedstawienia jeszcze na długo zostanie w naszej pamięci. Była to niezwykła niespodzianka dla jednych z najważniejszych osób w naszym życiu: BABCI I DZIADKA!

            Anna Fortuna

          • Dzień Babci i Dziadka - przedszkole

          • Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim tym co dobre. Są to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu dzieci pamiętały o swoich Babciach i Dziadkach i wspólnie z opiekunami przygotowały dla nich przedstawienie.

            25 stycznia 2024 roku na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Grodkowicach świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Wszystkie przedszkolaki wspólnie przygotowały piękny występ. Dzieci zaprezentowały piosenki, tańce, wierszyki z serdecznymi życzenia dla Babci i Dziadka. Na zakończenie zaśpiewaliśmy wspólne sto lat, a dzieci wręczyły samodzielnie zrobione upominki. Goście nagrodzili maluszki wielkimi brawami. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta.

            Wszystkim Babcią i Dziadkom życzymy wszystkiego najlepszego - nie tylko w dniu ich święta.

            Anna Gołdyn  

          • "DZIEŃ Z KSIĄŻKĄ"

          • W dniu 23.01.2024 r. uczniowie bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem wzięli udział w akcji "Czas z książką", zorganizowanej przez wolontariat szkolny. Akcja została przeprowadzona w bibliotece. Uczniowie nieprzerwanie czytali książkę Waldemara Cichonia "Jak się masz, Cukierku", zmieniając się co 10 minut. Nadrzędnym celem akcji było promowanie czytelnictwa wsród młodzieży szkolnej. Zainteresowanie uczniów utwierdziło nas w przekonaniu, że warto podejmować takie inicjatywy.

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SPODNI DRESOWYCH

          • Międzynarodowy Dzień Spodni Dresowych to czas, kiedy warto podkreślić, że taki rodzaj ubrania jest wygodny, zapewnia komfort podczas aktywności fizycznej. Dres można nosić nie tylko w domu, ale pasuje też do sportowo-casualowych stylizacji.

            23 stycznia zorganizowaliśmy w naszej szkole "dzień dresu" polaczony z pogadanka na temat aktywności fizycznej jako kluczowy element zdrowego stylu zycia.

            Uczniowie oraz nauczyciele, którzy chcieli wziąć udział w zabawie zaproponowanej przez Samorząd Szkolny, musieli przyjść ubrani w dres. Ogłoszony został konkurs na najlepsze zdjecie "w dresie", poprzez głosowanie zostały wylonione 3 najlepsze fotografie:

            1 miejsce Ania Musiał, Maja Kaczmarczyk

            2 miejsce Julia Żelazny

            3 miejsce Milena Durbas, Zofia Bednarek, Zuzanna Flądro, Wiktoria Smoter

            Mirosław Rydz

          • Nabór uczniów na II semestr - szachy

          • Serdecznie zapraszamy na II semestr zajęć szachowych (luty-czerwiec). Nabór rozpoczynamy od 1.02.2024. Osoby, które już uczęszczają na nasze zajęcia nie muszą ponownie się zgłaszać. Więcej informacji oraz grafik można uzyskać na naszej stronie www.szachownica.org.pl lub na naszym facebook'u: "Szachownica - Gmina Kłaj"

            Z szachowym pozdrowieniem! Klub Sportowy Szachownica

          • SMERFY BIORĄ UDZIAŁ W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM „ZIMOWE OKIENKO”

          • Ekspresja plastyczna stanowi jedną z najważniejszych form działalności dziecka w wieku
            przedszkolnym. Poprzez prace plastyczne dzieci wyrażają własne emocje, zainteresowania oraz pasje.
            Wychodząc naprzeciw potrzebom dzieci, 12 stycznia podczas zajęć z zakresu edukacji plastycznej
            odbył się w grupie Smerfów konkurs plastyczny pt. Zimowe okienko, który miał na celu: promowanie
            talentów plastycznych, pobudzanie aktywności twórczej oraz kształtowanie zainteresowań
            artystycznych, wrażliwości estetycznej i wyobraźni.


            Wykonując pracę Smerfy wykorzystały kolaż – technikę plastyczną, która polega na
            komponowaniu obrazu z różnych materiałów. Wybór najpiękniejszych zimowych okienek był bardzo
            trudny. Ostatecznie jury biorąc pod uwagę kryteria oceny prac: wartość merytoryczną tzn. zgodność
            prac z tematem oraz celem konkursu, pomysłowość i oryginalność oraz estetykę wykonania wyłoniło
            4 kandydatki:
            I miejsce Milenka Jarosz i Milenka Świętek
            II miejsce Łucja Kołtun
            III miejsce: Mila Banaszak


            Laureatki pierwszego etapu reprezentują nasze przedszkole w ogólnopolskim konkursie,
            którego organizatorem jest Przedszkole nr 32 w Dąbrowie Górniczej. Trzymamy kciuki za nasze
            artystki i z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników.

            Już teraz gratuluję dzieciom twórczości i jestem bardzo dumna z ich zaangażowania w proces
            tworzenia prac konkursowych.

            Koordynator: Justyna Trzaskalska