• Dołącz do nas !

          • Celem przedsięwzięcia jest przygotowanie świątecznych paczek, które tuż przed Świętem Bożego Narodzenia trafią do pacjentów oddziału onkologii i hepatologii Krakowskiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu.

            W naszej szkole zbiórka potrwa do 8.12.2023r.

            Wszystkie rzeczy prosimy przekazywać do wychowawców klas lub do p. Joanny Marzec.

            Zachęcamy wszystkie osoby o wielkich sercach o włączenie się do akcji! Niech na twarzach dzieci, które nie będą mogły spędzić najbliższych Świąt z rodziną, zagości uśmiech!

          • Dzień Życzliwości

          • 21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. W tym dniu na korytarzach naszej szkoły zagościły „dobre słowa dla każdego”. Uczniowie mogli zacząć dzień od „zerwania” sobie miłego słowa i podania go dalej, aby sprawić radość koleżance lub koledze. Przesłanie akcji było proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

            W DNIU ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ drugoklasiści ozdobili swoją klasę kreatywnymi pracami plastycznymi,  dzięki którym uświadomili sobie czym jest życzliwość, co oznacza i jaki jest jej wpływ na jakość życia ludzi. Odgrywając scenki dramowe stwarzali sytuacje podczas których mogli obdarować się pozytywnymi emocjami i dobrymi uczynkami. Po uważnym obejrzeniu filmu na temat życzliwości, oznajmili z uśmiechem - ,,Teraz już  wiemy, że życzliwość ma Wielką Moc"!

            Pamiętajmy, że pozytywna energia którą przekazujemy innym, wraca do nas z nawiązką.

            Joanna Marzec

          • Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

          • 20 listopada w naszej szkole to był wyjątkowy dzień. Obchodziliśmy  Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka właśnie w dniu 34 rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Był to moment, w którym uwaga wszystkich szczególnie skierowana była na dzieci i ich prawa. Każdemu dziecku, niezależnie od płci, koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa – prawa dziecka.

            Z tej okazji na szkolnym korytarzu powstała gazetka tematyczna wraz z ręcznie malowanymi obrazkami dotyczącymi praw osób niepełnoletnich. Celowo wyeksponowano je w jednym z głównych korytarzy szkoły, aby obejrzeli je nie tylko wszyscy uczniowie, ale również rodzice i goście odwiedzający naszą szkołę.Do obchodów tego dnia włączyła się cała szkoła wraz z oddziałami przedszkolnymi.Przedszkolaki obejrzały bajkę o prawach i obowiązkach dzieci, wysłuchały piosenki oraz pomalowały tematyczne kolorowanki.Uczniowie z klas 1-3 obejrzeli film edukacyjny o prawach dziecka, również pomalowali stosownie kolorowanki oraz rozpoznawali i opisywali swoje prawa przedstawione na okolicznościowej gazetce.

            Starsza społeczność uczniowska naszej szkoły obejrzała prezentację multimedialną oraz film edukacyjny dotyczący praw człowieka, Konwencji o prawach dziecka oraz osoby Janusza Korczaka, szczególnego obrońcy praw dziecka.

            Uczniowie bardzo chętnie brali udział w różnych formach aktywności. Takie dni są niezwykle potrzebne. Bo czym więcej się o czymś mówi, tym więcej zostaje w naszej pamięci.

            Joanna Łysek

          • Z KRONIKI DRUGOKLASISTÓW ...

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

            Uczniowie klasy drugiej wzięli udział w ogólnopolskiej akcji” ŚNIADANIE DAJE MOC" , której celem jest zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w naszej codziennej diecie. Po obejrzeniu filmu pt.ZDROWE ŚNIADANIE uczniowie z zapałem zabrali się do przygotowania najważniejszego posiłku dnia. Głównym celem było zachęcenie dzieci do polubienia produktu wytwarzanego z mleka. Każdy  przygotowywał swój  pyszny twarożek wg uznania - np. na słodko z pysznym miodem lub domowym dżemem truskawkowym. Większość jednak preferowała  biały serek z   dodatkiem różnych warzyw: cebulki, rzodkiewki, szczypiorku... Uczniowie wiedząc, że dieta musi być urozmaicona i bogata w witaminy przygotowali również zdrowe kanapki. Zapach świeżych warzyw roznosił się nie tylko po klasie, dlatego tego dnia nie brakowało niespodziewanych gości , których  " znawcy zdrowego odżywiania " z radością zapraszali na " małe co nieco"!

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 17 listopada nasza szkoła kolejny raz włączyła się w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W tym dniu uczniowie podczas przerw i lekcji matematyki ćwiczyli tabliczkę mnożenia rozwiązując ciekawe zadania interaktywne, szyfrując  informacje i przystępując do konkursu na mistrza tabliczki mnożenia. W klasie 4 mistrzynią została Milenka Durbas. W klasie 5 na miano mistrza zapracował Dominik Janik. W klasie 6 najszybciej i najsprawniej liczył Krzysiu Pitala. A w klasie 7 mistrzem nie tylko klasowym ale również szkolnym został Oliwier Pilch. Zabawa i rywalizacja towarzyszyły nam przez cały dzień a dobry humor udzielał się wszystkim.

            Joanna Łysek

          • Dzień Myszki Miki

          • Myszka Miki to postać znana na całym świecie. Lubią Ją nie tylko dzieci, ale również dorośli, jest bohaterem licznych kreskówek. 18 listopada obchodzi swoje urodziny, to właśnie wtedy cały świat celebruje Dzień Myszki Miki, czyli Mickey Mouse Day. Nasi uczniowie 17 listopada również postanowili świętować razem z Myszką Miki. Jak się okazało, kultowa postać z bajek Disneya, ma w naszej szkole ogromne grono wielbicieli. Tego dnia dzieci wcieliły się w bajkową postać, przynosząc akcesoria z nią związane, maskotki i gadżety. Uczniowie klas I - V poznali historię słynnej Myszki, z zaciekawieniem obejrzeli film o jej przygodach oraz wykonali pracę plastyczną.

            Joanna Marzec

          • GMINNY TURNIEJ PIĘKNEGO CZYTANIA

          • 15.11.2023r. odbyła się dwudziesta druga edycja GMINNEGO TURNIEJU PIĘKNEGO CZYTANIA . Jak co roku zainteresowanie konkursem było duże. Do turniejowych zmagań stanęło 18 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych , kl. IV-VI oraz kl. VII, VIII .Uczestników przywitał pan dyrektor Kazimierz Sroka i pani dyrektor Iwona Marzec.

            Tradycyjnie w części pierwszej uczniowie przedstawili tekst przygotowany przez siebie. Część druga konkursu poległa na zmierzeniu się z tekstem przygotowanym przez organizatorów.

            Zarówno w części pierwszej jak i drugiej , oceniane były płynność czytania i dykcja oraz interpretacja tekstu literackiego. Jurry konkursowe w składzie pani Ewa Bułat ,pani Małgorzata Bolek, pani Karolina Sobczak i pani Anna Kokoszka , po „ burzliwych” obradach wyłoniło laureatów.

            W kategorii kl. IV-VI

            I m – Milena Augustyniak SP Grodkowice

            II m – Nadia Kubicz – SP Szarów

            III m – Patrycja Świerczyńska SP Kłaj

            WYRÓŻNIENIE otrzymali: Karolina Bartoszek SP Szarów i Anna Musiał SP Grodkowice

            W kategorii kl. VII-VIII :

            I m – Emilia Tomasik SP Kłaj

            II m – Emilia Kołtun SP Targowisko

            III m – Antoni Szczepanek SP Szarów

            WYRÓŻNIENIE otrzymali: Helena Moskwa SP Kłaj i Natalia Gądor SP Targowisko

            Serdecznie dziękujemy pani dyrektor Iwonie Marzec za wsparcie i pomoc przy organizacji konkursu.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w turnieju a laureatów zapraszamy do zmagań w etapie powiatowym.

            Zdjęcia a także wszystkie informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie szkoły w zakładce TURNIEJ PIĘKNEGO CZYTANIA.

          • AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          • Dnia 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna rozpoczęła się od występu grupy przedszkolnej „Smerfy”. Następnie uczniowie klas starszych wprowadzili zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Równo o godzinie 11.11 wprowadzono sztandar szkoły i cała szkoła odśpiewała wszystkie zwrotki naszego hymnu w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.

            Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

          • Dzień Postaci z Bajek

          • 7 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Postaci z Bajek. Jak co roku szkolne korytarze zostały licznie opanowane przez bajkowe postacie. Kreatywności naszym uczniom i nauczycielom na pewno nie brakuje. Pomysły na przebrania zaskakiwały i jednocześnie zachwycały. Stroje były przemyślane i dopracowane w najmniejszych szczegółach. Dobry humor udzielał się każdemu. Obchody tego dnia zaczęliśmy od nagrodzenia uczniów, którzy wzięli udział w konkursie bibliotecznym pt. Moja ulubiona postać z baśni. Zwycięzcami zostali:Emilia Kobylarz- kl. 3, Maksymilian Świętek- kl. 1,  Michalina Cieśla - kl. 1. Następnie uczennice z Samorządu Uczniowskiego przybliżyły wszystkim zgromadzonym uczniom i przedszkolakom skąd pomysł na taki dzień i na czyją część się odbywa. W dalszej części opiekunowie SU przeprowadzili interaktywny quiz ze znajomości bajek. Uczniowie spisali się na medal. Na koniec każda klasa w rytmie muzyki ze znanych bajekmogła paradować po specjalnie przygotowanym wybiegu i pozować do zdjęć. Najlepsze przebrania z klas zostały wyróżnione i nagrodzone. Aż miło pomyśleć co będzie się działo za rok?

            Joanna Łysek

            Ewelina Szmist-Stokłosa

            Mirosław Rydz

          • Wolontariusze sprzątają groby

          • 31 października 2023 roku wolontariusze z klasy V zorganizowali akcję "Sprzątanie grobów". Uczennice z opiekunem wolontariatu wybrały się na cmentarz parafialny w Łężkowicach.

            Uczennice z dużym zaangażowaniem posprzątały zapomniane i zaniedbane nagrobki oraz grabiły liście na grobach i w alejkach pomiędzy nimi. Następnie oddały hołd poległym, porządkując ich mogiły i zapalając znicze. Dzięki sprzyjającej pogodzie prace porządkowe przebiegały szybko i sprawnie.

            Dzięki tej akcji uczennice nauczyły się szacunku dla tradycji, odpowiedniego zachowywania się i poszanowania miejsc pamięci. Akcja ta będzie kontynuowana przez Szkolny Klub Wolontariatu w przyszłym roku szkolnym.

            Wolontariuszom dziękujemy i zapraszamy do wspierania kolejnych akcji.

          • etap konkursu recytatorskiego „Małe i duże Misie”

          • Dnia 30 października w naszym przedszkolu odbył się I etap corocznego konkursu recytatorskiego „Małe i duże misie” w którym wzięło udział 24 uczestników. Mali artyści deklamowali wiersze o misiu, a jury w składzie Pani Dyrektor, Pani Jadzia J. i Pani Monika W. oceniało ich występy w 3 kategoriach (głośność wypowiedzi oraz dykcja, interpretacja utworu i ogólne wrażenie artystyczne). Wybór zwycięzców nie był łatwy, ponieważ przedszkolaki wykazały się talentem scenicznym i oczarowały jury swoimi występami.

            Ostatecznie wyłoniono następujących laureatów ze względu na kategorię wiekową:

            3-4 latki:

            I miejsce Iga R.

            II miejsce Wikusia G.

            III miejsce Amelka G.

            Wyróżnienie Franio I.

             

            5 latki:

            I miejsce Jakub W.

            II miejsce Misia Z.

            III miejsce Mila B.

            Wyróżnienie Karol R.

             

            6 latki:

            I miejsce Artur S.

            II miejsce Marcysia K.

            III miejsce Antoś H.

            Wyróżnienie Lili K.-S.

             

            Zdobywcy I,II i III miejsca reprezentować będą nasze przedszkole w II etapie (gminnym) konkursu, który odbędzie się w naszej szkole dnia 28 listopada br.

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a rodzicom dziękujemy za przygotowanie dzieci.

             

            Organizatorki konkursu: Kinga Guguła i Justyna Trzaskalska

          • Wyjazd do Przemyśla na Dni Otwarte Koszar

          • 27 października chętni uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w wyjeździe na Dzień Otwarty 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Żołnierze tej jednostki corocznie odwiedzają nas podczas wrześniowych uroczystości na Poszynie. Teraz my, liczną grupą mieliśmy okazję przyjechać do nich i zapoznać się z ich jednostką, historią oraz specyfiką służby. Uczniowie mogli oglądać ale także testować sprzęt wojskowy, o którym chętnie opowiadali żołnierze. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się możliwość strzelania z broni oraz eksplorowanie czołgów czy rosomaków. Mimo kapryśnej pogody wyjazd był udany a uczniowie podekscytowani.  Kto wie? Może ktoś z naszych wychowanków w przyszłości będzie podążał tą ścieżką i wstąpi w wojskowe mury aby oddać się służbie dla narodu.

            Joanna Łysek

          • Dzień Dyni

          • Dnia 27.10.2023 r uczniowie naszej szkoły brali udział w zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski Dniu Dyni. Tego dnia nasza szkoła przybrała odcień pomarańczowy. Każdy z uczniów oraz nauczycieli ubrany był w dyniowe kolory. Uczniowie klas 4-8, którzy nie zdecydowali się na udział w wycieczce, brali udział w wielkim ozdabianiu dyń. Jedne były malowane, inne wydrążone. Uczniowie klasy 3 dopieścili również wszystkie podniebienia piekąc pyszne ciasto dyniowe, którym następnie poczęstowali pracowników szkoły.

          • Dzień Origami

          • Tegoroczne obchody Dnia Origami w naszej szkole trwały aż trzy dni. W dniach 24-26 października uczniowie po raz kolejny zgłębiali tę sztukę aby stworzyć nietuzinkowe dzieła z papieru bez użycia kleju i nożyczek. Klasa 3 wraz z wychowawczynią składała pudełka i okulary. Natomiast klasy starsze z nauczycielką matematyki tworzyły tulipany oraz lilie. Kilka trudnych zgięć wymagających wyobraźni, precyzji oraz dużej sprawności manualnej ale efekty końcowe jak zawsze rekompensowały podjęty trud.

          • POCZUJ CHEMIĘ DO FIZYKI

          • 20 pażdziernika w naszej szkole gościła Grupa Zaelektryzowani, która zaprosiła uczniów klas I-VIII na niecodzienną lekcję chemii i fizyki pt. ,,Poczuj chemię do fizyki”. W programie znalazły się ciekawe eksperymenty i doświadczenia. Były to : efektowna zabawa z wodorem, nadmuchiwanie foliowego rękawa, zabawy z helem i ciekłym azotem, jazda rowerem przeciwskrętnym.

            Pokazy, eksperymenty i ćwiczenia praktyczne sprawiły uczniom wiele radości, zwłaszcza te, które polegały na wdychaniu helu i jeździe na nietypowym rowerze. Jazda na rowerze przeciwskrętnym okazała się nie lada wyzwaniem.

            Niecodzienna lekcja była doskonałą okazją do przybliżenia dzieciom w bardzo prosty, atrakcyjny, zrozumiały, a przede wszystkim bezpieczny sposób zagadnień z fizyki i chemii.

          • Ania z Zielonego Wzgórza w Teatrze Groteska

          • 11 października uczniowie z klasy 4, 5 i 6 udali się na wycieczkę do Teatru Groteska w Krakowie na spektakl pt. "Ania z Zielonego Wzgórza". Celem wyjazdu było przede wszystkim uwrażliwiania dzieci na piękno oraz krzewienie kultury i estetyki żywego słowa. Sztuka była niezwykle ciekawa i bardzo atrakcyjnie zaaranżowana. Aktorzy wzorowo wcielili się w swoje role i z ogromną dokładnością odtworzyli historię swoich bohaterów. Po spektaklu, pogoda nam niezwykle sprzyjała więc udaliśmy się jeszcze na spacer na Rynek Główny a następnie pełni dobrego humoru i energii wróciliśmy do domu.

            Joanna Łysek

          • Dzień Dziewczynek w przedszkolu

          • Najlepszym spadkiem, jaki możemy pozostawić naszym dzieciom, są szczęśliwe wspomnienia.

             

            Międzynarodowy Dzień Dziewczynek został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Tak jak w przypadku każdego święta międzynarodowego, tak i to jest okazją, by zwrócić uwagę świata na konkretny problem. Dzień Dziewczynek ma przybliżyć społeczeństwu wyzwania, przed jakimi stoją dziewczynki na całym świecie.

            W naszym przedszkolu ten dzień na stałe zagościł w kalendarzu świąt. W każdej grupie celebrowaliśmy to wyjątkowe wydarzenie poprzez składanie życzeń, słodkie upominki oraz zabawy muzyczne i ruchowe. Korzystając z uroków pięknej złotej jesieni wybraliśmy się na też na spacer.

            To był bardzo mile spędzony czas, który z pewnością zaowocuje wzmocnieniem więzi niezapomnianymi wrażeniami i emocjami.

            Bożena Kmiecik

          • WYCIECZKA KRAJOZNAWCZA UCZNIÓW KLAS I- III DO PIESKOWEJ SKAŁY I OJCOWA

          • Zwiedzanie  Zamku w Pieskowej Skale- historia zamku, ciekawostki oraz legenda związana  z pochodzeniem nazwy obiektu.

            Udział w warsztatach rycerskich- opowieści o herbach szlacheckich, projektowanie własnego herbu rodzinnego, zabawy edukacyjne  i plastyczne.

            Przejście pod Maczugę Herkulesa- najbardziej znaną iglicę skalną o wysokości 25m.

            Ojców- piesza wędrówka Doliną Prądnika pomiędzy malowniczymi skałami do Bramy Krakowskiej.

            Ekspozycja przyrodnicza Ojcowskiego Parku Narodowego.

            Zachęcamy naszych małych i bardzo dzielnych poszukiwaczy przygód do rodzinnego  zwiedzania tych  urokliwych miejsc.

          • BALLADYNA

          • W dniu 06.10.2023 klasa VII i VIII wybrała się do teatru Groteska. Głównym celem wyjazdu było obejrzenie sztuki Balladyna,. Przedstawienie wyreżyserowane przez Bogdana Cioska bardzo podobało się uczniom. Prostota scenografii i gra aktorska zachwyciła młodych widzów. Artyści w umiejętny sposób (wykorzystując lalki) podzielili świat w utworze na świat elfów i ludzi ukazując w ten sposób rzeczywistość realną i nadprzyrodzoną.

            Na scenie wystąpili Włodzimierz Jasiński jako Chochlik, Grabiec, Alina, Kirkor, Gralon, Paweł Mróz jako Skierka, Wdowa, Kostryn, Goniec, Wiedźma, Maja Kubacka jako Goplana, Balladyna.

            Wycieczka powiązana została z rekreacyjnym spacerem po Krakowie. Uczniowie odwiedzili Zamek na Wawelu, podziwiali zionącego ogniem Smoka Wawelskiego, zobaczyli Rynek Główny i przypomnieli sobie legendarne historie związane z grodem piastowskim.

            Piękna pogoda i dobre humory zdecydowanie uatrakcyjniły wyjazd……