• Obchody z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • W dniu 30 kwietnia 2024 uczniowie samorządu uczniowskiego przeprowadzili uroczysty apel z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja podczas apelu cała społeczność Uczniowska miała możliwość przypomnieć sobie jak ważne dla Polski było to wydarzenie. Był to akt wielkiego znaczenia dla naszej ojczyzny, krok w stronę demokracji i równości obywateli. Konstytucja 3 Maja gwarantowała prawa obywatelskie, Wolności jednostki oraz podział władzy. Po szkolnych uroczystościach starsze klasy udały się do gminnego centrum kultury w Kłaju poświęcone historii naszego kraju oraz zwiedzanie izby regionalnej.

          • FESTIWAL ZAWODÓW W MAŁOPOLSCE

          • Dnia 24.04.2024 klasy VII i VIII uczestniczyli w Festiwalu Zawodów organizowanym w Krakowie. Podczas targów wystawcy prezentowali oferty dotyczące kierunków kształcenia. Nasi uczniowie oprócz otrzymania rzetelnych informacji na temat kierunków i funkcjonowania szkół mieli również możliwość praktycznego sprawdzenia indywidualnych umiejętności w ponad 120 zawodach, w których kształcą technika, szkoły branżowe, uczenie medyczne oraz służby mundurowe. Wyjazd na EXPO był dla naszych uczniów wspaniałą okazją na dobre zaplanowanie kariery.

          • Dzień Ziemi

          • Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem tego dnia jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie. Każdego roku uczniowie naszej szkoły aktywnie włączają się w obchody tego święta, aby pokazać jak ważne jest dbanie o naszą planetę.

            W naszej szkole ten dzień zaczął się od Pokazu Mody Ekologicznej. Dzieci zaprezentowały stroje, które zostały wykonane z materiałów odpadowych m. in.: makulatury, butelek plastikowych, korków, folii, reklamówek i wielu innych „bezużytecznych odpadów”. Dziękujemy wszystkim Rodzicom za pomoc w przygotowaniu tak wyjątkowych strojów. Podczas wspólnego spotkania na hali sportowej uczniowie obejrzeli prezentację dotyczącą dbania o nasze środowisko, a następnie klasy I-III zaśpiewały piosenki o tematyce ekologicznej.

            Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak istotne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz Ziemi.

          • Nocowanie w Kopalni Soli

          • Uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami udali się 22-23.04.2024 na zwiedzanie i nocowanie w najstarszej w Polsce Kopalni Soli w Bochni, która dziś po prawie ośmiu wiekach wydobywania soli wygląda jak podziemne miasto.

            Zwiedzanie kopalni dzieci rozpoczęły od zjazdu windą pod ziemię na głębokość 212 metrów ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Następnie na uczestników wycieczki czekała kolejka, którą przemierzyli kilometrową trasę pomiędzy szybem Campii -Sutoris.

            Zwiedzanie kopalni miało charakter podróży w czasie. W opowiadaniu o bocheńskiej soli sympatycznej przewodniczce pomogły multimedialne postacie m. in.: polscy królowie oraz genueńscy kupcy. Za pomocą holograficznych, interaktywnych inscenizacji i przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. Zwiedzający mieli wrażenie, jakby praca górników w kopalni odbywała się tuż obok nich. Kolejną atrakcją było zwiedzanie kaplicy św. Kingi, gdzie uczniowie poznali legendę o pierścieniu św. Kingi i odkryciu soli na bocheńskiej ziemi.

            Po dwugodzinnym zwiedzaniu wszyscy udaliśmy się w miejsce rekreacji i sportu gdzie uczniowie mogli pograć w piłkę nożną, koszykówkę, pingponga, piłkarzyki. Do godziny 23:30 był także czas na zabawę przy muzyce. No i nadszedł czas ciszy nocnej :) uczniowie wymęczeni ale szczęśliwi udali się do spania w najzdrowszym miejscu gdzie najcenniejszym skarbem tego miejsca jest ... powietrze! Kopalniany aerozol ma działanie prozdrowotne. Mikroklimat panujący w Kopalni Soli Bochnia korzystnie wpływa na układ oddechowy, łagodzi objawy alergii i wzmacnia odporność organizmu.

            Po porannej pobudce, śniadaniu nadszedł czas na drogę powrotną. Wraz z przewodnikiem udaliśmy się krętymi korytarzami do windy, która wywiozła nas z głębi podziemi na świat.

          • 81.rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

          • 19 kwietnia 2024r. obchodziliśmy 81.rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji już po raz dwunasty Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zorganizowało akcję Żonkile, której celem jest upamiętnienie powstania w getcie warszawskim oraz jej bohaterów.

            W tym roku nasza szkoła włączyła się w akcję społeczną – edukacyjną Muzeum Polin. Wolontariusze przygotowywali papierowe żonkile - symbol akcji,  a uczniowie i nauczyciele zapieli żółty żonkil na znak pamięci o około 50 tysiącach cywilów, stawiających heroiczny opór okupantom. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

          • Wolontariusze z wizytą w Domu Pomocy Społecznej

          • 15 kwietnia 2024r. wolontariusze po raz kolejny odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Staniątkach. Tym razem pomagali sadzić kwiaty w przydomowym ogródku. Choć pogoda nie zachęcała do pracy na zewnątrz, uczniów to nie zniechęciło. Dzielnie pracowali razem z mieszańcami. Mamy nadziej, że piękne kompozycje kwiatowe będą cieszyć oczy w słoneczne dni. Po skończonej pracy, wszyscy wspólnie wypili herbatę oraz zagrali w gry. To był wspaniały czas z którego zarówno podopieczni DPS-u, jak również uczniowie, wynieśli bardzo dużo pozytywnych emocji.

            Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

          • Sprzątanie Świata - przedszkole

          • W dniu 5 marca przedszkolaki wzięły udział w Sprzątaniu Świata. Dzieci zaopatrzone w jednorazowe rękawiczki, worki na śmieci i pozytywnie zmotywowane wzniosłym celem przedsięwzięcia wyruszyły spod budynku szkoły i zajęły się oczyszczaniem przydzielonego im terenu. Udział naszych przedszkolaków w akcji Sprzątanie Świata z pewnością przyczyni się do ukształtowania wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego oraz nawyku dbałości o nie.

            Anna Gołdyn

          • „Mobilna Filharmonia”

          • Powrót do szkoły i przedszkola po przerwie świątecznej umilił nam koncert Mobilnej Filharmonii. Uczniowie          z klas 1-3 i przedszkolaki miały okazję posłuchać ulubionych i znanych im piosenek z bajek, rozwiązać zagadki muzyczne i poszerzyć swoją wiedzę na temat instrumentów. Wszyscy uczestnicy słuchali wykonywanych utworów z zapartym tchem, odważniejsze dzieci włączały się w śpiew i rytmiczne oklaski.
            Dziękujemy Mobilnej Filharmonii za wspaniale spędzony czas.

            Kinga Guguła

          • Klasowy konkurs czytelniczy "Mania, dziewczyna inna niż wszystkie"

          • We wtorek chętni trzecioklasiści wzięli udział w klasowym konkursie czytelniczym. Mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat Marii Skłodowskiej-Curie, wybitnej polskiej uczonej, znanej na całym świecie z odkrycia pieriwastków promieniotwórczych radu i polonu. Jej ciekawa historia znajduję się w książce "Mania, dziewczyna inna niż wszystkie" i wlaśnie ona stała sie inspiracją naszego konkursu. Wszyscy uczniowie poradzili sobie wspaniale, pomimo trudnych treści i czasami niejasnych sformułowań.

            Zwycięzcami konkursu zostali:

            I miejsce: Amelia Bułat Magdalena Goryczka

            II miejsce: Kacper Musiał Gabriel Prochwicz

            III miejsce: Hubert Świętek

            Gratulacje dla naszych, być może, też przyszłych naukowców!

            Organizator Anna Fortuna

          • Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "WIOSNA W OBIEKTYWIE"

          • Celem  konkursu było rozwijanie u uczniów wrażliwości na piękno otaczającej nas przyrody, pogłębianie wiedzy dotyczącej fotografowania przyrody, rozbudzanie i pogłębianie zamiłowania oraz szacunku dla przyrody.

            Tematem konkursu było  wykonanie fotografii ukazującej oznaki wiosny.

            W dniu 25.03.2024r. uczniowie oraz nauczyciele głosowali na zdjęcie które najbardziej zwróciło ich uwagę. Po zliczeniu głosów wyłoniono zwycięzców a następnego dnia wręczono nagrody.

            I miejsce Wiktoria Kozela kl. VI

            II miejsce Antoni Grandys kl. IV

            III miejsce Krzysztof Pitala kl. VI

            Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za piękne fotografie a zdobywcom I, II  i III miejsca składamy serdeczne gratulacje.

            Joanna Marzec

            Patrycja Szkoła

          • WOMAI

          • WOMAI - Centrum Nauki i Zmysłów, wyjątkowe miejsce, które łączy dwa przeciwstawne światy: światła i ciemności, tworzą je niewidomi bohaterowie i naukowcy.

            Misją Centrum jest edukacja oraz uświadamianie społeczeństwa o wartości osób niewidomych. WOMAI jest reprezentowane na wielu wydarzeniach, podczas których pracownicy i prelegenci zarażają swoimi pasjami i edukują. Warsztaty, wykłady, spotkania firmowe, kooperacja z prestiżowymi organizacjami to jedynie niektóre z licznych działań.

            Dlatego tez, dnia 21 marca 2024 roku uczniowie klas 4-8 wraz z nauczycielami wybrali się do Krakowa właśnie w to miejsce. Dzieci zostały oprowadzone z przewodnikiem po salach tzw „światła”. Mogły zaobserwować różne formy światła przedstawione w rozmaity sposób np.: iluzja świetlna po piasku, sala lustrzana z efektami świetlnymi oraz jak zachowuje się dźwięk mając styczność z wodą itd. Wystawa trwała półtorej godziny. Po skończonej wystawie udaliśmy się zobaczyć Barbakan, ulicę Floriańską oraz Rynek Główny. Dzieci mogły też zjeść przysmaki z McDonalda. Następnie udaliśmy się do autokaru i powróciliśmy do szkoły.

            Karolina Gut

          • Pierwszy Dzień wiosny w Przedszkolu

          • Wiosna,ach to Ty! Przedszkolaki jak co roku powitały z radością wiosnę! Spacerki podczas których szukalismy zwiastunów nowej pory roku,eksperymenty i owocowe witaminki sprawiły, że wiosna zawitała do nas, jak miło! Nie zapomnielismy, że 21 marca przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Zespłem Downa, na znak solidarnosci założyliśmy symboliczne skarpetki nie do pary.

            Justyna Trzaskalska

          • Dzień bezpiecznego internetu

          • Co prawda tegoroczne, 21 obchody DBI przypadały na dzień 6 lutego ale w naszej szkole ta inicjatywa trwała jeszcze przez wiele, kolejnych dni. Przed feriami uczniowie z klas 1-3 oraz 4-8 odbyli lekcje tematyczne na temat zasad odpowiedzialnego korzystania z internetu oraz zagrożeń czyhajacych na obecną młodzież i dzieci.Ponadto na szkolnym korytarzu została wyeksponowana gazetka okolicznościowa. Uczniowie na zajęciach korzystali z materiałów zamieszczonych na stronie gov.pl. Dodatkowo starsi uczniowie obejrzeli film edukacyjny, który zmuszał do refleksji nad postępowaniem i zachowaniem w sieci.Z kolei po feriach, w lutym i w marcu kilka klas odbyło lekcje online zaaranżowane przez Polskie Centrum Programu Safer Internet.Obchody tego dnia miały na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie ich problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

            Joanna Łysek

          • Światowy Dzień Liczby Pi

          • Wiele rzeczy zmienia się w naszej szkole ale pewne inicjatywy pozostają stałe i niezmienne tak jak bohaterka obchodów tego dnia. Mowa o nietuzinkowej liczbie Pi, która zachwyca naukowców nie tylko w Polsce ale na całym świecie. Coroczne obchody Dnia Liczby Pi przypadają oczywiście 14 marca. Nasza szkoła w tym dniu została przystrojona materiałami edukacyjnymi, gdzie królowała właśnie liczba Pi zwana ludolfiną. Na ścianach i oknach pojawiły się jej symbole, własności, ciekawostki i wiersze z nią związane, a na korytarzu naszych młodszych uczniów zawitała nawet kolorowa stonoga z cyframi rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Uczniowie z klas 4-8 podczas lekcji matematyki, obejrzeli prezentacje multimedialną przypominającą najważniejsze informacje o ludolfinie, rozwiązywali krzyżówkę a najmłodsi dodatkowo empirycznie wyznaczali tę liczbę. Niektórzy byli naprawdę blisko. W dniu kolejnym utrwalaliśmy tę wiedzę rozwiązując quiz online. Wyniki były bardzo zadowalające. Oby jak najwięcej pozostało w głowach.

            Joanna Łysek

          • „Nie idę do kosza, idę na pomoc”

          • Nie idę do kosza, idę na pomoc” pod takim hasłem w naszej szkole rusza akcja zbierania nakrętek na rzecz Krakowskiego Hospicjum im. św. Łazarza.

            Każda plastikowa nakrętka jest cenna! Nie wyrzucajcie ich z odpadami do śmieci! To charytatywno-ekologiczne działanie, polegające na łączeniu przyjemnego z pożytecznym. Zbieranie nakrętek nic nie kosztuje, a może naprawdę pomóc.

            Akcja potrwa do 29.05.2024r.

             

            Joanna Marzec

            Patrycja Szkoła

            Jadwiga Janiczak

          • Wizyta w Domu Pomocy Społecznej w Staniątkach

          • Dnia 11 marca 2024r. wolontariusze z naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Staniątkach.

            Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie zaangażowali się w pomoc przy organizacji kiermaszu świątecznego. Takie spotkania wnoszą wiele dobrego, dzieci w relacjach z osobami starszymi, schorowanymi i często samotnymi uczą się empatii w zamian dają radość i wywołują uśmiech na twarzy. Na koniec uczniowie wręczyli pracownikom oraz pensjonariuszom ośrodka własnoręcznie wykonane kartki świąteczne oraz słodki upominek.

            Wszystkim mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej w Staniątkach życzymy dużo zdrowia, radości i pogody ducha.

             

            Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu:

            Jadwiga Janiczak

            Patrycja Szkoła

            Joanna Marzec